Четвер, 22.02.2018, 07:15

Неправильне харчування виробляє погані звички на все подальше життя

Повноцінне харчування можливо тільки при хорошому апетиті. При його відсутності дитина може часто хворіти, відставати у фізичному розвитку. Діти з поганим апетитом зазвичай слабкі, бліді, дратівливі, вередливі. Тому батьки з самого раннього віку дитини повинні проявляти турботу про підтримку у нього апетиту. Частою причиною погіршення апетиту є недотримання режиму харчування. Апетит втрачається і у тому випадку, коли в інтервалі між двома годуваннями дитині дають різні ласощі. Досить однієї цукерки, щоб він відмовився від обіду. Тому солодощі, фрукти слід давати разом з іншою їжею на десерт.

Багато батьків, коли дитина просить пити, пропонують замість води молоко, солодкі фруктові соки або води. Адже цукор, що входить до складу вказаних напоїв, знижує апетит. Іноді мати впродовж тривалого часу годує дитину виключно молоком, молочними кашами або готує одну і ту ж їжу, яка набридає дитині, і він починає відмовлятися від їжі. В той же час нові, ще невідомі дитині блюда слід давати обережно, поступово, оскільки до них діти звикають важко. У деяких дітей виникає так званий виборчий апетит: одно блюдо або продукт вони приймають з апетитом, а від іншого відмовляються. Це може бути пов'язано з особливим смаком їжі, її зовнішнім виглядом. У таких випадках слід проявляти наполегливість, винахідливість (а іноді і хитрість), щоб постаратися привчити дитину є нелюбиме блюдо. Проте ні в якому разі не можна годувати дитину насильно. Помилки припускаються і ті батьки, які годують дитину з ложечки "за папу, за маму" або кладуть на стіл іграшки і дозволяють грати ними під час їжі. Іншою помилкою є те, що, керуючись бажанням трохи краще нагодувати дитину, дорослі дають йому порцію у більшому об'ємі, чим належить, а коли зустрічають опір, намагаються насильно вкласти її в рот. Це формує у дитини небажану навичку: він годинами тримає їжу під мовою або за щокою. Особливо погано відбивається на апетиті дитини нервовий стан батьків, неприємні розмови під час годування. У сім'ї, де батько завжди невдоволений приготованою їжею і вголос виражає своє невдоволення, діти теж стають вередливими в їжі. Великий вплив на апетит робить обстановка, в якій годують дитину. Не квапите його! Він їсти повинен спокійно, ретельно пережовуючи їжу. Тривалість прийому сніданку і вечері по 15 — 20 хвилин, обіду — 30 хвилин. Якщо дитина їсть надмірно швидко або повільно, їжа засвоюється гірше. Різного роду сильні переживання не лише неприємного характеру, але і приємні можуть привести до зниження апетиту. Больові відчуття, образа, прикрощі відбиваються на нервовій системі, викликають різні розлади, а у зв'язку з цим погіршення апетиту. Дуже часто навіть приємні і цікаві заняття, якщо ними зловживають, викликають загальне стомлення, навіть перевтому і втрату у дитини апетиту. Дитину необхідно привчати до чистоти і охайності : перед їдою мити руки, правильно сидіти за столом. Щоб не забруднювати одяг, слід надіти нагрудник, а поверх нього у коміра покласти серветку. Під час їжі потрібно обережно витирати малюкові рот і щоки серветкою. До 2 років він сам повторюватиме ці рухи при нагадуванні, а потім і самостійно. Ложку слід давати дітям вже з року і, подвинув тарілку, допомагати набирати їжу; підтримувати чашку при питві. До 2 років потрібно навчити дитину тримати ложку не в кулаці, а між великим і вказівним пальцями. Стіл і стілець мають бути такого розміру, щоб ноги дитини мали опору, а руки могли вільно володіти ложкою. Не слід подавати на стіл усі блюда відразу. Кожне наступне блюдо дитина повинна отримувати не раніше ніж з'їсть попереднє. Після 2 років дитини потрібно залучати до сервіровки столу, прибирання і миття посуду. Режим харчування дитини зазвичай не співпадає з режимом дорослих, але один з їди можна організувати для усіх, це буває приємно дітям. Добре сервірований стіл, так само як зовнішній вигляд і приємний запах їжі, збуджує апетит у дитини. Хороший апетит створюють часті прогулянки на вулиці, рухливі ігри, спокійний сон. Діти, які мало гуляють, недосипають, як правило, погано і без апетиту їдять. У жарку пору року у більшості здорових дітей апетит зазвичай знижується. Жара викликає підвищену спрагу, що супроводжується зниженим апетитом, особливо до жирної їжі. Під впливом перегрівання зменшується виділення травних соків. Тому наполегливе годування дітей в жаркі місяці, не зважаючи на стан дитини, може привести до гострих розладів травлення. У жаркі дні дітям слід гуляти в прохолодному, тінистому місці, а перед їдою корисно спокутувати дитину або зробити йому обливання. Поганий апетит у дітей може бути викликаний запальними процесами в носі і носоглотці, а також глистами, хворобами нирок, туберкульозом, підвищеною збудливістю нервової системи і ін. Є діти - переважно це нервові діти, - у яких під час їжі виділяється мало слини, вони насилу їдять щільну їжу (запіканки, сухі котлети без підливки). Таким дітям потрібно суху їжу поливати рідкою підливкою або давати запивати соком від компоту, рідким киселем або навіть просто теплою водою, тоді вони охоче усі з'їдять. Таким чином, погіршення апетиту у дитини може бути результатом різноманітних причин, як пов'язаних із станом самої дитини, так і залежних від навколишніх умов.

Джерело: http://www.cooking.ru